Qırımtatar Maaliy Merkezi
+38 (067) 343 74 54   +38 (044) 489 61 25

Haberler

16.09.2022

QRM UHK içün dron satın almağa yardım etti

Cenk her bir ukrainniñ hayatını pek deñiştirdi. Barışıq ve tınç ömürni qaytarmaq esas maqsadımız olıp qaldı. Şunıñ içün de bütün küçlerimizni ğalebemizge sarf etemiz.

15.09.2022

QRM ‘İşğal etilgen Qırımda NATO haqqında sahte haberler’ taqdimini keçirecek

Bazarertesi künü, 19 sentãbrde Qırımtatar Resurs Merkezi ‘Ukrinform’ haber agentliginde ‘İşğal etilgen Qırımda NATO haqqında sahte haberler’ mevzusında taqdimni keçirecek. Tedbir devamında spikerler 2022 senesi avgust ayında işğal etilgen Qırımda NATO haqqında sahte haberler darqalmasınıñ hususiyetlerini añlatacaqlar.

09.09.2022

‘#LIBERATECRIMEA informatsıon kampaniyası: netice ve hulãsalar’ matbuat-konferentsıyası

Cumaaqşamı künü, 15 sentãbrde, saat 12.30, ‘Ukrinform’ informagentliginde Qırımtatar resurs merkezi ‘#LIBERATECRIMEA informatsıon kampaniyası: netice ve hulãsalar’ matbuat-konferentsıyasını keçirecek. Tedbir devamında spikerler Ukraina ealisiniñ işğal etilgen Qırımdaki vaziyet haqqında bilgilerni arttırmaq maqsadınen çalışqan kampaniyanıñ neticelerini aydınlatacaqlar. Jurnalistler, cemaat erbaplarını, istegenlerini tedbirimizge qoşumağa davet etemiz.

05.09.2022

QRM RF-nıñ cinayetlerini resmiy qayd etmege devam ete

Qırımtatar resurs merkezi mahsus işlep çıqarılğan sualler cedveli yardımınen işğal etilgen territoriyalarda insan haqlarını bozuv ve arbiy cinayetler haqqında malümat ve qaçaqlarnıñ izaatlarını toplamağa devam ete.

01.09.2022

Kanada sakinlerine Qırım haqqında añlatıldı

24 avgust künü, Ukraina Mustaqillik künü, Toronto şeherinde ‘Doors’ adlı sergi teşkil olundı. Serginiñ maqsadı millionlarnen ukrain erkek, qadın ve balalar, cenk ve rus ordusından saqınıp, öz evlerini terk etmege mecbur olğanlarını köstermektir.

01.09.2022

RF millionlarca balanıñ balalağını qırsızladı

Cumaaqşamı künü, 1 sentãbrde QRM her kesni yañı oquv yılınen hayırlay ve cenk sebebinden bu künni diger ülke, ya da şeherde qarşılamağa mecbur olğan balalarğa destegini bildire. QRM taqımı eñ yaqın zamanda her bir bala balalığınıñ her kününe tolusınen quvanacağına ümüt ete ve bunıñ içün elinden kelgenini yap

30.08.2022

İşğal etilgen Qırımda ğayıp olğan 20-den ziyade adamnıñ taqdiri belgisiz qalmaqta

30 avgust künü 2010 senesi OON general Assambleyası tarafından ilãn etilgen Halqara zorbalıqlı ğayıp oluv qurbanları künü qayd etile. Qırım Rusiye Federatsıyası tarafından işğal etilgen soñra insanlarnıñ qaçırılması ve ğayıp olunması sıq-sıq yüz bermekte. QRM-niñ malümatına köre, işğal vaqtından berli 21 adam belgisiz ğayıp oldı, olarda 15-i- qırımtatardır.

25.08.2022

QRM-niñ cenk şaraitlerinde faaliyeti

Qırımtatar resurs merkezi yedi yıldan berli öz faaliyetini devam etmekte. Bu devir içinde yerli, milliy, halqara seviyesinde büyük işler yapıldı. Bütün küçümizni şiddetsiz deokkupatsıya, reintegratsıya ve Qırım inkişafına ve Ukraina territoriyasınıñ tiklenilmesine doğrultamız.

25.08.2022

QRM ukrainlerni belli qırımtatar zemane erbaplarınen tanış etmege başlay

Qırımtatar halqı- Ukraina tamır halqıdır, vatanı ise Qırımdır. Yazıq ki, ukrainlerniñ ekseriyeti halqımıznıñ tarihı, medeniyeti ürf-adetleri haqqında az bilmekte. Şu sebepten de, QRM sizni belli zemane qırımtatar erbaplarınen tanış etmege niyetinen olarnıñ aytqanlarını derc etecekmiz.