Qırımtatar Maaliy Merkezi

Haberler

21.10.2019

Новые факты относительно деятельности европейской сети лабораторий "Синэво" в оккупированном Крыму (доказательства)

Раннее Крымскотатарский Ресурсный Центр опубликовал информацию о незаконной деятельности европейской сети медицинских лабораторий "Синэво" на территории оккупированного Крыма. Вскоре на статью отреагировала пресс-секретарь официального представительства "Синэво" в Украине, заявив, что данная информация не отвечает действительности.

20.06.2018

Areketçiler ukrain siyasiy mabüslerine qol tutmaq içün «Putinge gol ur!» aktsiyanı keçireler

«Yevromaydan SOS» birleşmeniñ areketçileri Rusiye apishanede açlıq beyan etken Oleg Sentsov ve başqa siyasiy mabüslerine qol tutmaq içün aktsiya başladılar. Qırımtatar Resurs Merkezi bu teşebbüske qoşula ve FSB tarafından qapatılğan qırımtatar ve ukrain mabuslerni azat etüvge lâqaytsız insanlarnı isse qoşmaga davet ete. Aktsiyanıñ tafsilâtını aşağı baq.

08.06.2018

Aqmescit «Hizb ut-Tahrir işi» şahıslarına apis müddetlerini devam ettiler

İyunniñ 8-de Qırım Yuqarı "mahkemesi" Aqmescit "Hizb ut-Tahrir işi" şahıslarına apis müddetlerini devam etti. Teymur Abdullaev, Rustem İsmailov, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov 2018 s. Avgustnıñ 11-ce, Uzeir Abdullaev ise Avgustnıñ 10-ce apiste qalacaqlar. "Mahkeme oturışı" kene de qapalı tertipte keçirildi.

08.05.2018

Qırımtatar Resurs Merkezi ve Qırımtatar Milliy Meclisi 2018 s. I kvartal devamı boyunca Qırımda halq aqlarını bozuv talilini taqdim ettiler (+ video)

Mayıstnıñ 8-de Ukrain krisis media-merkezinde Qırımtatar Resurs Merkezi ve Qırımtatar Milliy Meclisi 2018 s. I kvartal devamı boyunca Qırımda halq aqlarını bozuv talilini ve netıcelerini taqdim ettiler. Berilgen malümatlarğa kore, üç ay devamında 19 tintüv, 28 yaqaluv, 40 sorğu, 39 apis, 14 para cezası cemi 339 500 biñ rublege qadar, 170 vaqia adaletli mahkeme aqqını bozuv, 17 vaqia sağlıknıñ eñ yuksek fizikiy ve psihik derecelerge etişüv aqqını bozuv, 2 vaqia tınç toplaşuv aqqını bozuv. Ondan da ğayrı, 64 vaqia Qırımğa qanunsız kelüvdir, 24 vaqia Qırımdan qanunsız çıqaruv ve 9 vaqia qanunsız arbiy oquvlardır.

04.05.2018

Qırım Muhtar Cumhuriyetiniñ Prokuraturasına qırımtatar halqınıñ sürgünlik boyunca cinaiy işinde yardım etilecek

Qırımtatar Resurs Merkezinde Ukrayna Qaramanı, general-leytenant, Ukrayna zabitleri Şurasınıñ reis muavini Grigoriy Omelçenkonen korüşüv keçirildi. Grigoriy Omelçenko qırımtatar halqınıñ sürgünlik boyunca cinaiy iş açılışta teşebbüsçi ola. Bu cinaiy iş qırımtatar halqınıñ sürgünligini genotsid olğanını isbatlacaq. Korüşüvde işniñ problemleri ve planları muzakere ettildi. Eki taraf Qırım Muhtar Cumhuriyetiniñ Prokuraturasına işbirlikte yardım etmege keliştiler. Grigoriy Omelçenko Qırımtatar Resurs Merkezine bu cinaiy iş açıluvında murekkep ketişatını tasdıqlağan vesiqalarnı teslim etti.

28.02.2017

KIRIM TATARLARI RUSYA'YI PROTESTO ETTİ

Kırım Tatarları, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenledikleri yürüyüşle Kırım’ı ilhakının 3. yıl dönümünde Rusya’yı protesto etti.