QRM işğal etilgen territoriyalardan çıqmaq içün kerekli vesiqalar boyunca mesleatta bulunmağa devam ete

February 15, 2023

QRM işğal etilgen territoriyalarda bulunğan ukrain vatandaşlarına  Ukrainanıñ serbest territoriyasına ya da çetelge çıqmaq içün kerekli vesiqalarğa dair mesleat bermege devam ete. Faqat bazıda mesleattan başlap bir de bir film süjetiniñ temeli ola bilecek vaqialar olıp keçe.

Bir ay evel QRM-ne Ukraina vatandaşınıñ tuvğanları muracaat etip, Ukrainağa qaytmaq içün kerek vesiqalar boyunca mesleat soradılar. Ana-babaları , bütün qırımtatar halqınen birlikte  1944 senesi Orta Asiyağa sürgün etilgen edi. Andan o, 1980 seneleri qayttı. Yazıq ki, 1991 senesinden 2014 senesine qadar ailesi bütün kerekli ukrain vesiqalarını yapıp yetiştiremedi. İşğalden soñ böyle imkãn zaten yoq oldı. 2022 senesiniñ soñunda olar Qazahıstanğa keldiler. Amma Ukrainağa qaytmağa imkãn yoq.

QRM yuristi Vladimir Lãşenko Çetel İşler Nazirligi ve GMS organları ile ukraina vatandaşlarınıñ işğal etilgen territoriyaradan üçünci ülkelerden Ukrainağa qaytmaları boyunca Koordinatsıon ştabınıñ faaliyeti çerçivesinde vatandaşnı Türkiye ve Moldovadan Ukrainağa qaytarmağa çare tapıldı. Bunıñ ile hikãye bitmedi, çünki şimdi evelden yapılmağan ukrain vesiqalarını bitirmek kerek.

Qırımtatar resurs merkezi ukraina vatandaşlarınıñ işğal etilgen territoriyaradan üçünci ülkelerden Ukrainağa qaytmaları boyunca yardım etmekte ve kerek ola bilecek çıqış içün vesiqalarnı toplamağa çağıra.

Biz Ukraina vatandaşlarına işğal etilgen territoriyalardan üçünci ülkelerge çıqmaq içün kerekli vesiqalarnı hazırlamasında mesleat yardımda bulunamız. Yolğa çıqmazdan hiç olmadım 5 kün evel biznen nevbetteki telefon vastasınen bağlanmağa rica etemiz:     +38 067 343 74 54 (Signal, Telegram)