ABD Qırım platformasınıñ teşkil etilmesi üzerinde çalışmağa azırdır

October 27, 2020

On Monday, October 26, First Deputy Foreign Minister Emine Dzheppar met with US Charge d’Affaires in Ukraine Christina Kvin, who said that the United States are ready to cooperate on the creation of the Crimean Platform, since the country’s position on the occupied Crimea remains firm and unchanged.

'Emine Caparova ABD Ukrainanıñ topraq bütünligine ve egemenligine qol tutqanı ve Rusiyeniñ Donbasta istilâsına ve Qırımnıñ qanunsız alda işğal etilmesine dair mevamı deñişmey qalğanı içün öz minnetdarlığını bildirdi. Bu munasebet ile o, sübetdeşini esas maqsadı Qırım işğalini halqara cemiyet tarafından tanılmaması siyasetini pekiştirmek olğan Qırım platformasınıñ esas qısımları ve esas mündericesine dair Ukraina tarafınıñ baqışları ile tanıştırdı'', – dep haber etile bildirüvde.

Kristina Kvin Ukraina ile işbirlikke azır olğanını bildirdi ve ABD Devlet kâtibi Mayk Pompeo tarafından Qırım beyannamesinde ilân etilgen mevamnıñ sağlam ve deñişmey qalğanını qayd etti – Qırım Ukrainanıñ bir qısımıdır ve ABD Rusiyeniñ onı ilhaq etmek teşebbüsini iç bir vaqıt tanımaz.