QMM «Le Figaro» ve «The Daily Telegraph» matbuat vastalarını Qırımda qanunısız ”qazılarğa” haberleri vastasınen qol tutuvğa dair tenbiledi

October 8, 2020

The Crimean Tatar Resource Center sent letters to the French newspaper Le Figaro and the British newspaper The Daily Telegraph, in which it expressed concern about the informational support of these publications announced in October this year for the activities of the so-called “Russian-French Foundation for Historical Initiatives”, which plans to start on the territory of the occupied Crimea, large-scale excavations and reburials of participants in the Crimean War of the XIX century.

Qırımtatar Maaliy Merkezi öz mektuplarında tarihiy malümatlar ketirip, qırımtatarlarnıñ ana vatanlarında azınlıqqa çevirgen sebebniñ şu Qırım cenki olğanını qayd etti.

Sizge Ukrainanıñ topraq bütünligine riayet etmek kerek olğanını ve Qırımnıñ Rusiye tarafından işğal etilmesi iç bir türlü şekilde qabul etilemeyecegini hatırlatmağa istemeymiz. Böyleliknen, profesional atiqiyatçı olmağan Pyer Malınovskıynıñ sürüsü sırf işğalni tanımañız içün Qırım cenkinde elâk olğan fransız ve britan askerlerini ''qazıp'' ''yañıdan defn etmege'' istey. Amma biz bu ziyaretlerge ve ''qazmalarğa'' em de olarğa haber vastasınen qol tutuvğa zemaneviy sömürgecilik ve ırq ayrımcılığınıñ bir nümünesi olaraq qıymet kesemiz», – dep bildirile QMM mektübinde.

Qırımtatar Maaliy Merkezi «Le Figaro» ve «The Daily Telegraph» matbuat vastaları vaqınca işğal etilgen topraqlarda qanunsız şekilde keçirilgen ''qazılarğa'' ve rasistlerniñ areketlerine qol tutmaycaqlarına ümüt ete.