‘Ukrain silãhlı küçler Ukrainağa qarşı fikirlerni darqatqan şahıslarğa dair sert olmalılar’- Bariyev

July 27, 2022

Qırımtatar resurs merkeziniñ reisi, qırımtatar Milliy Meclisi çetel işler ve huquq meseleleri boyunca idaresiniñ başı Eskender Bariyev  ‘Qırım.Aqiqat’ portalına intervyu bergen zamanda ukrain silãhlı qurumlarnıñ temsilcileri Qırımda Ukrainağa qarşı fikirlerni darqatqan qanunsız faaliyetlerge keregi qadar cevap bermegenleri bildirdi.

‘ İşğal etilgen territoriyalarda cinayetler pek yavaş tetqiq etilgeni belli. Ebet, işğal etilgen territoriyalar ukrain hakimiyetine tabi olamay ve tetqiq işleri bu sebepten zorlaşqanını añlaymız. Aynı zamanda biz protsessual malümatlarnı teslim etüvniñ logistikasını işlep çıqara edi, bu da maddiy resurslarnen bağlıdır’,- qayd etti o.

 QRM reisiniñ fikrine köre, ukrain silãhlı küçler Ukrainağa qarşı fikirlerni darqatqan şahıslarğa dair sert olmalı.

 ‘ Misal olaraq, Aleksandr Talipov kibi şahslarğa kelgende, o, daha yaqında Aksönovnıñ areketlerini tenqit etken edi. Bu şahsqa keregi qadar diqqat etilmedi, dep sayam. Silãhlı küçlerniñ kerek vaqtında qarşılıq berilmesi hayinlerniñ artmasına mania olur’, –  dep tüşüne huquqqoruyıcı.

Eskender Bariyev qayd etkeni kibi, ukraina cemaat erbapları işğal etilgen Qırımda qanunsız areketlerni nezaret etip, bu meselelerni ukrain silãhlı küçlerniñ ögünde qoyalar.

‘QRM tarafından UHH(SBU), Ukraina milliy polisi ve Magnitskiy aktı misalinde qanunları olğan diger ülkelerge işğal etilgen Qırımda insan haqlarını bozğan 50 adamdan ibaret cedveller teslim etildi’, – añlattı o.

 Eskender Bariyev aytqanına köre, QRM UHH-ne işğal etilgen Qırımnı qanunsız ziyaret etken ve RF tarafından Qırım işğaline qol tutqan 230 artistten ibaret cedvelni yolladı.

Şundan da ğayrı, QRM Ukraina silãhlı küçlerini muntazam şekilde ayrı bloger, cemaat teşkilãtlarınıñ qanunsız areketine qarşılıq köstermege çağıra.

 ‘Misal olaraq, 2021 senesiniñ başında QRM ekspertleri işğalcı hakimiyetnen işbirlik yapqan şahslarğa qarşı şahsiy sanktsıyalar kirsetmekniñ kerekligine qıymet kesüv usuliyetini taqdim etken edi.  O vaqıtta işğalcılar bayağı tesirlenip, mezkür mevzuğa bir qaç maqale derc etken ediler. Bu informatsıon davada bloger Şariy de faal iştirak etken edi. 2021 senesi, fevralniñ 16-sında UHH Şariyni devlet hayinliginde ve ırq, millet, din mensüpligine, saqatlıq ve diger alãmetlerge köre vatandaşlarnıñ musaviy huquqlıpını bozmasında qabaatladı. Faqat blogerge dair tek 7 yıldan soñra qıdırma ilãn etildi. Belki şunıñ içün de, Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy UHH sistemasında ciddiy deñişmelerni teşebbüs etti’,- qoştı huquqqoruyıcı.