UNESCO vaqtınca işğal etilgen Qırımda vaziyet beterleşkenini haber ete

October 13, 2020

UNESCO has released the next report of the Director General of the Organization on the situation in the temporarily occupied Crimea. The document states the deterioration of the situation in the spheres of UNESCO’s competence: education, science, culture, dissemination of information and the functioning of the media. This was reported via the website of the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine.

''Medeniy ve tabiat asabaşıqnı qorçalav, qanunsız atiqiy qazmalar ve tedqiqatlar, medeniy degerlerni qanunsız şekilde çıqaruv ve diniy ananelerge ürmetsizlik kibi problemler peyda ola. İlk nevbette ukrainler ile qırımtatarlarğa nisbeten insan aqları ile serbestliklerniñ, Teşkilâtımıznıñ esas printsipleri ile şartlarınıñ qaba şekilde bozulmasına dair muayyen misaller ketirile'', – dep haber etile bildirüvde.

Vesiqada vaqtınca işğal etilgen Qırımda haberlerniñ serbest şekilde darqatıluvı ile matbuat vastalarnıñ faaliyeti ögünde manialar turğanı, jurnalistler qanunsız şekilde yaqalanğanı, cezalanğanı ve taqip etilgeni qayd etile.

''Etnik ukrainler ve qırımtatarlar ana tilinde tasil aqlarından marum etilgeni aqqında haber etile. Böyleliknen, tasil saasında ayrımcılıqnen küreşke bağışlanıp, 1960 senesi qabul etilgen UNESCO Konventsiyası qaba şekilde bozula'', – dep bildirile maruzada.