”Rusiye Qırımda muntazam sürette yapqan cezalavlarını toqtatmalı” – Gilmor

October 8, 2020

On Thursday, October 8, during a meeting of the OSCE Permanent Council in Vienna, US Permanent Representative to the OSCE James Gilmore condemned the detention of Jehovah’s Witnesses in Sevastopol. He stressed that the Russian Federation must put an end to the systematic repression in Crimea.

Джеймс Гілмор Третій, посол США при Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ)

''Dört kişi sırf öz dinini kütkenleri içün ''aşırıcılıqta'' qabaatlanıp, yaqalanğan edi. Böyle vaziyet Rusiyeniñ Avropada adamlarğa yaramay davranğanını köstere. Bu, daimiy bir problemadır. İnsanlarnıñ din serbestliklerine aqları bar, Rusiyeni ne işğalci akimietke, ne de bir de bir insanğa zararları olğan ''Yegova şaatlarına'' qarşı alıp barğan aqılsız küreşini toqtatmağa çağıramız'', – dep ayttı o.

Gilmor, Rusiyeden Qırımda muntazam sürette yapqan cezalavlarını toqtatmağa ve bütün ukrain siyasiy mabuslarını azat etmege talap etti.

Hatırlatamız ki, ekim ayınıñ 1-de Rusiye quvetcileri Rusiyede yasaq etilgen ''Yegova şaatları'' teşkilâtınıñ azaları olğanda şeklengen eñ azından 9 Qırım sakininiñ Aqyardaki evlerinde tintüvler keçirdiler. Neticede 4 kişi yaqalandı. Yevgeniy Jukov, Volodımır Sakad ve Volodımır Maladık boş aynıñ 30-nace, İgor Şmidtni – boş aynıñ 23-nece taqiqat tevqifhanesinde apiste qalacaqlar. Yaqalanğanlar Rusiye Ceza kodeksi 282.2 maddesiniñ 1-nci qısımı boyunca ekstremistik teşkilâtında iştirak etmesinde şekleneler.