У тимчасово окупованому Криму підконтрольний рф Верховний «суд» незаконно засудив кримчанина Валерія Шевчука до п’яти з половиною років позбавлення волі у колонії загального режиму. Про це повідомила правозахисна організація «Меморіал».
За даними, чоловіку інкримінували нібито «неповагу до святкування Дня перемоги» через публікації, а також «образу релігійних почуттів громадян» через коментарі в інтернеті.
Покарання було призначене з урахуванням попереднього вироку. Так, 25 лютого 2025 року Шевчука вже незаконно засудили за звинуваченням у «публічних закликах до екстремізму». За версією окупаційного слідства, він залишав коментарі під відео на YouTube, які нібито містили заклики до насильства проти росіян. Тоді йому призначили 5 років і 10 днів колонії.
Як зазначається, увагу окупаційних силовиків до сторінки Шевчука у соцмережі «ВКонтакте», ймовірно, привернули ще у червні 2024 року. Вже 19 червня його незаконно притягнули до адміністративної відповідальності: призначили 13 діб арешту та два штрафи по 45 тисяч рублів за звинуваченнями у демонстрації забороненої символіки, «дискредитації» російської армії та «образі влади».
Наступного дня проросійський ресурс «Кримський СМЕРШ» оприлюднив відео, на якому чоловіка змусили публічно вибачатися та співати гімн росії, тримаючи російський прапор.