Чотири роки з дня незаконного арешту кримського політв’язня Рустема Гугурика: його стан здоров’я критично погіршується

27 Березня, 2026

Сьогодні, 27 березня, минає чотири роки з моменту незаконного затримання кримського політв’язня Рустема Гугурика, якого російські окупанти арештували у 2022 році. Попри тривалий час утримання в неволі, його стан здоров’я стрімко погіршується, а необхідну медичну допомогу йому не надають.

За даними Кримськотатарського Ресурсного Центру, Рустема Гугурика затримали 27 березня 2022 року після окупації частини півдня України. Вже 25 жовтня 2022 року окупаційний «суд» виніс йому обвинувальний вирок, а 6 грудня того ж року апеляційна інстанція залишила рішення без змін. Відтоді він перебуває в умовах незаконного позбавлення волі на території рф.

Наразі політв’язень утримується у виправній колонії №8 у місті Улан-Уде (Бурятія, рф). Як повідомляла КРЦ його дружина Вікторія Гугурик, стан здоров’я Рустема залишається критичним. Через тривалий біль і гнійні виділення він майже повністю втратив слух на одне вухо, а інше також перебуває під загрозою — без термінового лікування він може повністю оглухнути.

Крім того, у нього з’явився сильний кашель і біль у лівій лопатці на тлі вже наявних захворювань. Політв’язень постійно скаржиться на підвищений тиск і майже безперервну задишку, однак ефективного лікування не отримує. Призначені ще у вересні медикаменти йому так і не передали, а результати обстеження серця (холтер) приховують як від нього, так і від родини.

Ситуацію ускладнюють і умови утримання: Рустем перебуває у камері приблизно на 80 осіб, а передача посилок практично заблокована. Через проблеми із зубами він змушений харчуватися без зубних мостів. Також окупаційна адміністрація обмежує доступ до необхідних речей і систематично ігнорує його звернення щодо медичної допомоги.

Кримськотатарський Ресурсний Центр наголошує, що ненадання медичної допомоги, утримання в нелюдських умовах та ігнорування скарг на здоров’я є грубими порушеннями прав людини.

КРЦ закликає міжнародну спільноту негайно відреагувати, посилити тиск на російську федерацію та вимагати звільнення Рустема Гугурика і всіх незаконно ув’язнених громадян України, а також забезпечити їм належну медичну допомогу.