Для нас дуже важливо на міжнародному рівні доносити інформацію про те, що зараз відбувається з корінними народами в Україні — Коротких

17 Липня, 2024

З 8 по 12 липня, у Женеві (Швейцарія) проходила 17 сесія Експертного механізму ООН з прав корінних народів.

Юристка Кримськотатарського Ресурсного Центру Людмила Коротких, яка зокрема представляла КРЦ на сесії у Женеві, в коментарі Суспільне Новини розповіла про ключові питання, що обговорювалися, та перешкоди, що виникають перед корінними народами України при захисті своїх прав на міжнародному рівні.

На сесії, з усіх корінних народів України, були присутні лише представники кримських татар.

“На жаль, ні караїмів, ні кримчаків там не було. Це трапилось тому, що участь у сесіях і заходах ООН, зокрема в експертному механізмі, передбачає наявність організації, яка має бути офіційно акредитована для таких цілей. Ні караїми, ні кримчаки, на жаль, поки що не мають таких організацій.” — пояснила екпертка.

Коротких розказала, що цьогорічна сесія концентрувалася навколо дослідження, яке проводить експертний механізм з прав корінних народів. Вони досліджують конституційні, законодавчі, судові рішення та інші нормативні документи, які держави використовують як інструмент для реалізації прав корінних народів.

“Окрім того була панельна дискусія присвячена участі корінних народів у постконфліктних ситуаціях, тобто їх участь у мирних перемовинах, тощо… Традиційно обговорювалося таке питання, як розширення участі корінних народів у механізмах ООН. Говорили про те, що корінні народи хотіли б побачити в діяльності органів ООН, що спеціалізуються саме на темі корінних народів.” — поділилася експертка.

Говорячи про конкретні цілі Кримськотатарського Ресурсного Центру на міжнародному майданчику, Коротких наголосила, що ми ставимо перед собою два завдання. Перше — щоб у фінальних документах була відображена ситуація з правами корінних народів України. Друге — для нас дуже важливо на міжнародному рівні доносити інформацію про те, що зараз відбувається з корінними народами в Україні.

Коротких розповіла про ситуацію в Експертному механізмі ООН з прав корінних народів, через яку інтереси корінних народів України не є повністю репрезентованими

“Минулорічне дослідження стосувалося земель корінних народів, це дуже важлива для нас тема. Але, на жаль, в тому дослідженні не було згадано про факт агресії РФ проти України, попри те, що КРЦ двічі подавав відповідну інформацію. Ця ситуація викликана тим, що експерт від нашого регіону, а, на жаль, ми з РФ входимо в один регіон, це представниця корінного народу Росії, яка є під прямим впливом уряду Росії, тому вона блокує такі ініціативи.” — пояснила Коротких.

На щастя, додала експертка, в цьогорічному дослідженні вже згадано і про повномасштабну агресію РФ, і про те, що це негативно впливає на здатність реалізовувати права корінних народів нашої країни.

Відповідаючи на питання студії, Коротких також згадала про насильницьку зміну демографічного складу на півострові. Росія здійснює завезення у Крим етнічних росіян, окрім того через примусову мобілізацію кримські татари змушені покидати півострів, оскільки не хочуть ставати співучасниками [російських] злочинів, зазначила експертка.