Незаконні археологічні розкопки в окупованому Криму тривають: окупанти системно знищують українську та кримськотатарську культурну спадщину

18 Червня, 2025
Улітку 2025 року на півострові розпочалися нові «експедиції» за участі студентів та науковців із різних регіонів рф. Про це вихваляючись повідомляють російські медіа.
За даними старшого наукового співробітника Інституту історії матеріальної культури РАН, кандидата історичних наук Віктора Вахонєєва, на Керченський півострів мають прибути студенти Бєлгородського національного дослідницького університету для участі в розкопках на місці давньогрецького міста Акра, яке іноді називають «кримською Атлантидою». Розпочалася також археологічна експедиція в місті Артезіан, у якій задіяні декілька російських вишів, зокрема з Москви та Підмосков’я.
Директор Інституту археології Криму РАН Вадим Майко повідомив, що загалом цього року «кримські науковці» запланували щонайменше 12 археологічних експедицій. Серед них — розкопки в районі Киз-Аулу.
Як зазначає заступниця генерального директора Східнокримського історико-культурного музею-заповідника Наталія Биковська, щороку у Східному Криму працює понад десять лише планових наукових експедицій, які досліджують археологічні пам’ятки.
Ці розкопки проводяться всупереч міжнародному праву та без дозволу України, що робить їх незаконними. Згідно з нормами міжнародного гуманітарного права, держава-окупант не має права здійснювати археологічні розвідки чи розкопки без згоди суверенної держави. Проте росія регулярно ігнорує ці норми, вивозить знайдені артефакти незаконно в рф, та знищує культурні цінності та історичні об’єкти в окупованому Криму.
Згідно Аналізу порушення прав людини в окупованому Криму за 2024 рік Кримськотатарського Ресурсного Центру, у 2024 році було зафіксовано масштабне системне порушення прав України щодо охорони культурної спадщини. Серед прикладів — багаторічне «відновлення» Ханського палацу в Бахчисараї, яке спотворило автентичний вигляд пам’ятки. Багато українських експертів вважають, що внаслідок цих дій Ханський палац може втратити статус об’єкта спадщини ЮНЕСКО.
Крім того, в Акмєсджіті (Сімферополі) на місці палацового комплексу Калги-султана, а також на території мечеті Менглі Герая, окупанти розпочали незаконне будівництво. Фундамент святині було зруйновано, як і інші історичні конструкції. Таким чином, об’єкт, що мав глибоке релігійне та історичне значення для кримських татар, повністю стертий з карти міста.
Ще одним прикладом масштабного знищення культурної спадщини став Херсонес Таврійський — пам’ятка світового значення. Російські археологи зруйнували історичні шари, вивезли цінні артефакти до рф, а на місці розкопок спорудили відкритий театр.
У квітні 2025 року також стало відомо, що в Херсонесі Таврійському відкрито нову експозицію з неолітичними та бронзовими піктографічними символами на чурингах (сакральних предметах, в які, за давніми віруваннями, переселялася душа).
Фактично йдеться про викрадення та демонстрацію артефактів, які належать українським музеям. Такі дії відбуваються системно та є вагомим злочином по відношенню до культури.
Зазначимо, що влітку незаконні розкопки в окупованому Криму проводяться особливо активно — через сприятливі погодні умови, які дозволяють охопити більше об’єктів і вилучити більше артефактів. Знахідки датуються як періодом Другої світової війни, так і ще більш давніми епохами. Приміром, під час двотижневої «експедиції» влітку 2024 року окупанти вилучили сотні дрібних артефактів — гільзи, елементи амуніції, побутові предмети.
Таким чином, росія не лише системно знищує пам’ятки, а й незаконно вивозить культурні цінності з півострова, зокрема до державних та приватних музеїв на території рф.
Кримськотатарський Ресурсний Центр наголошує на важливості документування та поширення інформації про ці злочини. Ми закликаємо міжнародні організації звернути на це увагу та запобігти подальшій практиці мародерства і знищення нематеріальної культурної спадщини українського та кримськотатарського народів в тимчасово окупованому Криму.