«Окупанти мають поїхати додому — і це вже буде непоганий внесок», — зоолог Павло Гольдін про фекальне забруднення Чорного моря, знищену інфраструктуру й безвідповідальність окупаційної влади

5 Червня, 2025

Павло Гольдін, науковець Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України, доктор біологічних наук у коментарі Кримськотатарському Ресурсному Центру детально розповів про критичну екологічну ситуацію в північній частині Чорного моря, спричинену масовим скиданням фекалій через відсутність ефективних очисних споруд.

«Північна частина Чорного моря — історично дуже продуктивна і вразлива через великий річковий сток, що постачає біогенні речовини. Але надмірне їх потрапляння призводить до кисневого голодування води, загибелі риби та молюсків, а також безконтрольного розмноження фітопланктону», — зазначив Павло Гольдін.

Науковець упевнено вказує, що масове розмноження фітопланктону та пов’язане з цим кисневе голодування Чорного моря залишатиметься серйозним екологічним викликом щонайменше на найближчі 10 років.

За словами експерта, зупинка реконструкції очисних споруд після окупації Криму у 2014 році призвела до суттєвого погіршення стану води.

«За часів незалежності України було багато зроблено для оновлення комунальних систем, але окупація Криму зупинила ці процеси, і зараз інфраструктура не справляється з навантаженням, особливо в таких містах, як Акʼяр (Севастополь), де населення зросло вдвічі», — наголосив зоолог.

Екологічна загроза стосується не лише води, а й морської фауни, зокрема дельфінів.

«Ці тварини дуже чутливі до змін у середовищі — і до мазутних забруднень, і до цього фекального забруднення. Вони потрапляють під вплив токсичних речовин, що призводить до їх загибелі», — підкреслив зоолог.

Крім того, до проблеми додаються масштаби виливів нафтопродуктів у Керченській протоці, що створюють додаткову небезпеку для екосистеми.

Павло Гольдін також наголошує на впливі кліматичних змін:

«Чорне море з кожним роком стає теплішим, що сприяє частішим і більш масштабним спалахам розмноження фітопланктону — це призводить до подальшого кисневого голодування та шкодить як морським тваринам, так і людям».

Кримськотатарський Ресурсний Центр продовжує слідкувати за екологічним станом у тимчасово окупованому Криму, зокрема у Чорному морі, і інформувати населення про загрози та зміни в регіоні.