Російська окупаційна «влада» в Криму продовжує переслідування незалежних мусульманських громад, намагаючись придушити будь-які форми незгоди. Юристка Кримськотатарського Ресурсного Центру Людмила Коротких у коментарі для «Суспільного Крим» зазначає, що переслідування кримських мусульман є системним і має на меті змусити всі громади підкоритися окупаційному Духовному управлінню мусульман Криму та м. Севастополя (ДУМКС).
Незалежні релігійні громади, які ще залишилися в Криму на 11 році окупації, піддаються системному переслідуванню.
«Це, власне, релігійні громади, які не захотіли підкоритися і перейти під контроль Духовного управління мусульман Криму”, — заявляє Коротких.
Також Людмила Коротких висловилася щодо імамів і розповіла, що випадки, коли імамів переслідують за нібито незаконну місіонерську діяльність, а насправді матеріалів цих так званих справ ніхто не бачив і ніхто не розуміє власне за що конкретно цих осіб переслідують. Просто начебто вони під час своєї діяльності або щось не те розповідали, або начебто не мали права відправляти релігійний код
«Найяскравіший приклад цього — переслідування Алуштинської громади, яке триває з 2020 року. Громаду штрафували, а кількох її імамів піддавали адміністративному переслідуванню. “Власне релігія, по суті, стала інструментом, щоб переслідувати нелояльне населення”, — додає юристка КРЦ.
На окупованому півострові переслідування мусульман супроводжуються обшуками та адміністративними арештами. У лютому 2023 року окупанти провели обшук у мечеті міста Старий Крим, після чого затримали імама громади “Ескі Кирим” Ізета Сайфуліна за звинуваченням у “незаконній місіонерській діяльності”. У травні того ж року обшуки відбулися в мечеті “Сувук-дере” в Акмесджиті (Сімферополі), а в листопаді — в будинку члена громади “Алушта” Вілена Усеїнова.
Пізніше обшуки пройшли в імама мечеті в Алушті Юсуфа Аширова, а також у ще одного члена громади — Зінура Аппазова. Окупаційний «суд» арештував Аппазова за давні пости в соцмережах, а Аширов був заарештований за звинуваченням у хуліганстві.
Людмила Коротких підкреслює, що росія використовує переслідування кримських мусульман для створення ілюзії контролю та демонстрації лояльності серед мусульманських громад: “На загал російська федерація намагається намалювати картинку, що нібито все добре. Вони там підтримують іслам, у них немає ніяких проблем, вони побудували Соборну велику мечеть в Сімферополі, вони її відкрили. Тобто картинка дуже гарна, і це, звісно, здебільшого робиться не для людей, які в Криму, а для того, щоб все це транслювати назовні і показувати, що вони в принципі толерантні і ніякої релігійної нетерпимості у них немає”.
Зважаючи на системне переслідування кримських мусульман, правозахисники закликають міжнародну спільноту вжити заходів щодо припинення репресій та підтримати релігійну свободу на тимчасово окупованій території Криму.