Qırımtatar Maaliy Merkezi

#LIBERATECRIMEA ve dünya siyasetiniñ hususiyetleri: qırımtatar diplomatiya Akademiyası işini devam ete

11.10.2021

Cumaaqşamı künü, oktãbrniñ 9-unda Qırımtatar resurs merkezi Ukrainada ‘Fridrih Haumannıñ azatlıq oğrunda fondu’ temsilciliginiñ destegi ile qırımtatar diplomatiya Akademiyasınıñ işini devam etti. II sessiyası çerçivesinde olacaq diplomatlarnı #LIBERATECRIMEA halqara areketiniñ faaliyetinen tanış etip, Ukrainanıñ dünya siyasetinde hususiyetleri haqqında hikãye ettiler.

Svetlana Andruşçenko, ilimler namzeti, Taras Şevçenko adında Kiyev milliy universitetiniñ halqara munasebetler İnstitutınıñ dotsenti dünyanıñ zemaneviy geopolitik tertibi ve dünya siyasetiniñ tendentsıyaları haqqında añlattı.

Qırımtatar resurs merkeziniñ reisi, qırımtatar Meclisi çetel işler ve huquq meseleleri boyunca idaresiniñ başı Eskender Bariyev  #LIBERATECRIMEA halqara areketi, onıñ meydanğa kelmesi, maqsat ve vazifeleri, amelge keçirilgen ğaye ve amelleri haqqında hikãye etti.

Spikerniñ aytqanına köre, areketniñ faaliyeti  vatandaşlıq cemiyetniñ  Qırım işğali, halqara huquqnıñ qaba şekilde bozulmasınıñ toqtatılmasını talap etken ses daha çoq eşitilsin, dep ğayret köstermekte.

Bariyev #LIBERATECRIMEA çerçivesinde amelge keçirilgen teşebbüsleri, ayrıca da, ‘Bayraq ile birleşkenler-#LIBERATECRIMEA’ aktsıyası, ‘Kandidat, Qırım kimniñ olğanını ayt’ kampaniyası, halqara yaz azatlıq lageri ve diger faaliyeti haqqında añlattı. Şundan da ğayrı, ekspert körüşüv iştirakçlerini ‘Qırım platforamsı’nıñ faaliyeti, strukturarı, maqsat ve vazifelerinen tanıştırdı.