Qırımtatar Maaliy Merkezi

Mültimedia

Qırımtatar Maaliy Merkezi Qırım işğali qurbanlarınıñ elektron malümat toplamını azırladı

02.05.2020

Qırımtatar Maaliy Merkezi "Qırım işğaliniñ qurbanları" açıla bilgen diagrammalarını sınıflaştırdı ve işlep çıqardı. 4 tilde mevcut olğan diagrammalar daimiy rejimde Qırım işğal etilgeninden berli elâk ya da ğayıp olğan, siyasiy sebeplerden apiste tutılğan insanlarnıñ aktual sayısını köstereler.

Qırımtatar Maaliy Merkeziniñ malümatına köre, Qırım işğal etilgeninden berli 190 insan siyasiy sebeplerden apiske alındı ya da cinaiy davalar boyunca taqip etile. Olarnıñ arasında 136 insan – qırımtatarıdır. Bu kategoriya 5 qısımdan ibaret:

- mahküm etilip tutuqta bulunğanları (42; 23 qırımtatarı)

- sıñırlavlar ya da sınav müddeti olğanları (22; 16 qırımtatarı)

- taqiqat tevqifhanesinde bulunğanları (56; 48 qırımtatarı)

- tutuqtan çıqarılğanları (44; 29 qırımtatarı)

- taqip etilgenleri (26; 20 qırımtatarı).

Qırımtatar Maaliy Merkeziniñ malümatına köre, Qırım işğal etilgeninden berli 51 insan elâk oldı. Olarnıñ arasında 21 insan – qırımtatarıdır. Bu kategoriya 4 qısımdan ibaret:

- siyasiy repressiyalar qurbanları (2 qırımtatarı)

- ayırımcılıq qurbanları (10; 8 qırımtatarı)

- terror qurbanları (29; 7 qırımtatarı)

- polis zorbalığı qurbanları (10; 4 qırımtatarı)

Qırımtatar Maaliy Merkezi azırlağan elektron malümat toplamınıñ üçünci kategoriyası Qırım işğal etilgeninden berli ğayıp olğan insanlarnıñ sayısını köstere. 18 ğayıp olğan insanlarnıñ arasında 13 insan – qırımtatarıdır. Bu kategoriya qıdıruvğa ilân etilgenleri (9; episi qırımtatarı) ve qıdıruvğa ilân etilmegenlerinden (9; 4 qırımtatarı) ibaret.