İşğal etilgen Qırımda 2021 senesi 17 avgustta kütleviy şekilde keçirilgen tintüvler ve tutuqlamalar munasebeti ile QRM-niñ beyanatı

August 24, 2021

Salı künü 17 avgustta rusiye silãhlı küçler Bağçasaray, Aqmescit, Aqyar rayonlarında 5 qırımtatar evinde tintüvler keçirdi.

Tintüvler keçirildi:

1. Raif Fevziyev- Aqmescit rayonı, Strogonovka köy imamı, faalli;

2. Cabbar Akimov- faalli, iftarlar ve kütkeviy tedbirlerniñ teşkil eticisi;

 3. Zavur Abdullayev- faalli, iftarlar ve kütkeviy tedbirlerniñ teşkil eticisi;

4. Rustem Murasov- faalli, iftarlar ve kütkeviy tedbirlerniñ teşkil eticisi;

5. Rustem Tairov- faalli, iftarlar ve kütkeviy tedbirlerniñ teşkil eticisi.

Tintüvler saba saat 4 başlandı, advokatlarnı tintüv keçirilgen yerlerge yibermediler.

Beşi de, RF CK 205.5 maddesine binaen, terrorist teşkilãtınıñ faaliyetini teşkil etüv ve şu teşkilãtta iştirak etüvde qabaatlanıp tutuqlandılar.

 2021 senesi 17 avgustta  Aqyar Lenino rayon mahkemesi Cebbar Bekirov ve Rustem Tairovnı  2021 senesi 11 oktãbrge qadar hapiste qaldırmaq, Aqmescit Kiyev rayon mahkemesi ise imam Raif Fevziyevni 20201 senesi 12 oktãbrge qadar hapiste tutmaq qararlarını çıqardılar.

 2021 senesi 18 avgustta Aqyar Lenino rayon mahkemesi Rustem Murasov ve Zavur Abdullayevni 2021 senesi 11 oktãbrge qadar hapiste tutmaq qararını çıqardı.

Ceza çeşiti boyunca şikãyet muracaatı baqılğanda mahkeme zalına tutuqlanğalarnıñ tuvğanları ve diñleyiciler kirsetilmedi.

Rustem Murasovnıñ evinde 2016 senesi tintüvler endi keçirilgen edi. O tutuqlansa da, birazdan serbest qaldırılğan edi. 2018 senesi 2 fevralde Rustem Tairov ve Rustem Murasov da tutuqlanıp yiberilgen ediler. Böyle kibi areketler qırımtatar faalleri mahsus taqip etilgenlerini isbatlay.

 Qırımtatar resurs merkezi mezkür qararğa qatiyen qarşı çıqa ve onı qanunsız, siyasiy ve cinaiy dep saya. RF-nıñ böyle siyaseti- olardan farqlı tüşüncege qarşı, işğal etilgen Qırımda insanlarnıñ diniy ve siyasiy noqta-i nazarlarğa qarşı küreşniñ numayışıdır.

RF öz qanunlarını siyasiy menfaatlarında qanunsız şekilde, ayrıca, qırımtatarlarnıñ Qırım işğaline qarşı itiraz ve zorbalıqsız küreşini bastırmaq maqsadınen qullana.

Qırımtatar resurs merkezi işğal etilgen Qırım territoriyasında bütün siyasiy mahbüslerni azat etmege talap ete.

Qırımtatar resurs merkezi halqara cemaatçılıqnı  Qırımda siyasiy taqiplerini toqtatmaq maqsadınen Rusiye Federatsıyasına basqını arttırmaq ve Qırımda insan haqlarını bozuvları içün mesüliyetli şahıslarğa qaşrı sanktsıyalar kirsetmege çağıra.

 Qırımtatar Resurs merkeziniñ matbuat-hızmeti